НАЦІОНАЛЬНЕ ВІЙСЬКОВЕ МЕМОРІАЛЬНЕ КЛАДОВИЩЕ
ГОЛОВНА КОНТАКТИ



Стародавні цвинтарі України та козацькі хрести на похованнях: відбувся другий лекторій присвячений традиціям пам'яті та вшанування

21 червня 2024






Нещодавно, у Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану, відбулася чергова подія із циклу лекторіїв, присвячених українським традиціям пам'яті та вшанування. Цього разу темою зустрічі стали стародавні цвинтарі України та відродження традиції козацьких хрестів на військових похованнях про які розповідав Роман Маленков – дослідник, географ, краєзнавець та засновник “Україна Інкогніта”.

Захід розпочався із розповіді про об'єкти культурної спадщин, їх пошук, а також дослідження, збереження та популяризацію. Роман Маленков підкреслив, що відродження козацьких хрестів допоможе зміцнити зв’язок між минулим та сучасністю, надаючи можливість глибше зрозуміти свою історію та культурну спадщину. Нагадаємо, що у радянський період козацькі хрести часто знищувались. Проте, невелика частина все ж збереглися.



Україна багата на стародавні цвинтарі, кожен з яких має свої унікальні риси та архітектурні особливості. Під час заходу лектор показав карту із розташуванням козацьких і давньоукраїнських кам'яних хрестів, надгробків та цвинтарів. Також розповів про архітектурні та регіональні особливості цих пам'яток, їхню символіку та значення. Окрему увагу було приділено питанню матеріалів, з яких раніше найчастіше виготовляли намогильні камені та хрести і особливостям роботи відповідних майстрів.

Наприклад, на Галичині і Прикарпатті сотні старих цвинтарів збереглися у більш-менш належному стані й окрім оздоблення традиційними кам'яними хрестами, вирізняються з поміж інших кладовищ України вишуканими надмогильними спорудами із відтворенням біблійних образів та сюжетів із зображеннями святих. Така особливість, вочевидь, зумовлена повсюдними родовищами вапняку та володінням технології роботи із каменем.

Кладовища Наддніпрянщини і центру збереглися з часів козаччини й мають виразні риси традицій тієї доби, проте, нині вони є лише окремими осередками чи у вигляді поодиноких кам'яних хрестів. Найстаріші з них є у селах Залізнячка та Колодисте на Звенигородщині Черкаської області, у Переяславі та на теренах Трахтемирівського півострова. За радянської влади надмогильні камені й хрести масово виймали із землі та розбирали на бутовий камінь для зведення колгоспних споруд.



На численних збережених старовинних цвинтарях Поділля, традиція оздоблення могил кам'яними хрестами й статуями бере початок із ХVI століття. Місцеві майстри мали багато родовищ вапняку та пісковику, а обробляти їх навчили італійські майстри, які приїхали на запрошення Потоцьких. Найбільше поховань із кам’яними хрестами зустрічається на півдні Поділля в долині Дністра. Форми хрестів на Поділлі запозичили із Наддніпрянщини. Тамтешні хрести сягали двох, а інколи й чотирьох метрів.

На Півдні України старовинні українські цвинтарі є пам’ятками останнього періоду існування Запорізької Січі. Ознакою степів і узбереж Причорномор’я стали характерні намогильні хрести козацької форми, які виготовляли із місцевого вапняку. Як і багато інших елементів національної пам'яті козацькі цвинтарі тут, також, нещадно нищилися у часи панування радянської влади.

Під час заходу, Роман Маленков продемонстрував фото із досліджень, які показують різноманітність цих пам’яток у різних регіонах України. Лектор звернув увагу на конкретні приклади збережених хрестів, історії та показав 3D-модель відтвореного хреста. Роздивитися тривимірні моделі можна за посиланням тут.

Також, Роман Маленков розповів про те, що козацькі хрести на похованнях ставили не лише військовим, а й іншим людям, які могли собі це дозволити. Встановлення таких хрестів було дорогим процесом, тому їх могли замовити лише заможні родини, що робило ці пам'ятки ще більш цінними. Тобто, різноманітність даних споруди відображало не лише регіональні традиції, а й вплив різних історичних подій та навіть матеріального становища. Захід було організовано Міністерством у справах ветеранів України, Національним військовим меморіальним кладовищем та Національним музеєм Революції Гідності. Читайте також - “На щиті у вічність…”: стартував лекторій, присвячений пам'яті та вшануванню наших земляків.


















Copyright © 2023

ШВИДКИЙ ПЕРЕХІД

Діяльність установи

Запобігання корупції

Публічні закупівлі

Контакти

КОНТАКТИ

  Україна, 01001, місто Київ, вулиця Павлівська, будинок 29

  +38 (093) 745-85-86

  memory@nmmc.mva.gov.ua