НАЦІОНАЛЬНЕ ВІЙСЬКОВЕ МЕМОРІАЛЬНЕ КЛАДОВИЩЕ
ГОЛОВНА КОНТАКТИ



Унікальний проєкт для України”: створення Національного військового меморіального кладовища та формування культури пам'яті

5 червня 2024






Цьогорічний Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини “Docudays UA” став платформою для важливих дискусій про культуру пам`яті. Проєкт “Архів Війни” організував обговорення щодо меморіалізації та ролі Національного військового меморіального кладовища у вшануванні пам'яті загиблих Захисників і Захисниць.

Максим Зубов, начальник відділу меморіальної роботи Національне військове меморіальне кладовище під час виступу наголосив на важливості збереження пам'яті про загиблих Захисників та Захисниць України. Він також підкреслив, що робота з меморіалізації є надзвичайно важливою для формування нової культури пам'яті.



“Питання пам`яті наразі актуальне як ніколи. Національне військове меморіальне кладовище — це унікальний проєкт для України. Його створення це досвід, якого в країні раніше не було. Ми досліджували створення подібних Меморіалів у інших країнах. Але це місця з історіями їхніх війн, а у нас є локальний контекст. Саме тому, НВМК - це не просто кладовище, це місце національної пам'яті та поваги до наших загиблих Захисників і Захисниць.” розповів Максим Зубов.

Національне військове кладовище — це не лише про кладовище та «поховання людини». Важливим аспектом є те, щоб ці могили у майбутньому відвідували та пам’ятали. Зокрема, Максим Зубов підкреслив: “Культура пам’яті на кладовищах в Україні спотворена. Тому, важливо формувати нову культуру пам’яті у частині саме поховання та утримання могил.”

Наразі функція догляду за могилами військових покладена на рідних, а Національне військове меморіальне кладовище — це про те, що могили загиблих Захисників і Захисниць завжди будуть доглянуті. Тобто йдеться не лише про поховання з військовими почестями, це також і про охорону та утримання.

Зараз тривають підготовчі роботи для будівництва першої черги. Спершу вводиться перший пусковий комплекс робіт (першої черги), який передбачає за собою будівництво заїзду до меморіального комплексу, площі перед входом, частини сектору для поховань та колумбарні стіни. Другий пусковий комплекс (першої черги) — це спорудження адміністративної, господарської, сектори для поховань та колумбарні стіни.



“Ми регулярно долучаємо до процесу створення Меморіалу фахівців, проводимо круглі столи, зустрічі та спілкувалися з релігійними організаціями, оскільки на території НВМК також заплановані і релігійні споруди. Для нас важливо мати зворотній зв`язок. Ми спілкуємося з рідними захисників, звертаючи увагу на їхні побажання та пропозиції. Ми відкриті та готові до будь-яких діалогів” також, Максим Зубов підкреслив, що збереження пам'яті — це ключовий елемент національної ідентичності та духовної стійкості нашого народу.

Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам'яті, на “Docudays UA”, зазначив, що українська пам’ять перебуває у стані відновлення того, що намагалися знищувати століттями Російська імперія, а потім десятиліттями Радянський Союз. “Хоч біль цієї війни настільки сильний, але ми вимушені займатися моморіалізацією вже зараз та описувати подію, яка ще не завершилася” наголосив Антон Дробович та запропонував віддати данину пам`яті тим, хто загинув.



“Ще 26 лютого 2022-го у Львові ми робили перші інтерв'ю з вимушеними переселенцями. За це чули у свій бік багато критики, оскільки для цих людей тоді ще була стадія певного “транзиту”. Фіксація, архівування та інституційне збереження має відбуватися через форуми, видання та інші напрацювання. Презентація і осмислення цієї війни відбувається просто зараз і ми маємо навчитися говорити про війну…” розповіла історикиня, дослідниця Центру міської історії Ірина Склокіна.





Дискусія про культуру пам`яті невдовзі з'явиться у записі в онлайн-кінотеатрі “DOCU/SPACE” https://docuclub.docudays.ua/















Copyright © 2023

ШВИДКИЙ ПЕРЕХІД

Діяльність установи

Запобігання корупції

Публічні закупівлі

Контакти

КОНТАКТИ

  Україна, 01001, місто Київ, вулиця Павлівська, будинок 29

  +38 (093) 745-85-86

  memory@nmmc.mva.gov.ua